12. KARAMANOĞLU MEHMET BEY'İ ANMA VE TÖMER'LER ARASI TÜRKÇE KONUŞMA YARIŞMASI İLE İKÇÜ’DEN DÜNYAYA TÜRKÇE SESLENDİLER

12. Karamanoğlu Mehmet Bey'i Anma ve “TÖMER’ler Arası Türkçe Konuşma Yarışması” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde, Çiğli Ana Yerleşkede gerçekleştirildi.

Yarışmayı, Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, İKÇÜ TÖMER Müdürü  Prof. Dr. Turan Gökçe, İzmir eski Milletvekili Rıfat Sait,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İzmir Koordinatörü Dr. Fırat Yaldız, protokol üyeleri ve öğrenciler takip etti.

Yarışmanın Seçici Kurulu’nda ise; Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu - Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, YTB Öğrenciler Dairesi Kültürel ve Sosyal Rehberlik Koordinatörü Selman Bayer, TRT Spikeri Funda Koray ile TDK Temsilcisi Prof. Dr. Gürer Gülsevin yer aldı.

“Türkçe dünya dilidir”

Yabancı misafirleri İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Çiğli Ana Yerleşkesi’nde karşılayan Rektör Prof. Dr. Galip Akhan; “Yeni bir dil öğrenmenin, Türkçe öğrenmenin zorluklarını biliyor olmama rağmen emeklerinizin boşa gitmeyeceğini de söylemek istiyorum. İçinde bulunduğunuz hazırlık döneminden sonra başlayacağınız lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğretim programlarımız gelişmiş ülkelerin programları ile eşdeğerdedir. Dolayısıyla kendi alanlarınızda rekabet edebilir düzeyde bir öğretim imkânınız olacak ve vatanınıza geri döndüğünüzde ülkenize ve milletinize hizmet edebilecek bilgi ve becerilere sahip olacaksınız. En az bunlar kadar önemli bir husus ise tarihî bir zenginliğe sahip bir dünya dili olan Türkçe’yi öğrenmiş olmanızdır.” dedi.   

“Türkçe dünyaya yayılsın”

TÖMER’ler Arası Türkçe Konuşma Yarışması Seçici Kurul Üyesi Turan Karataş ise “Geçen yıldan bu yana Türkiye’ye gelen misafirlerimizin, Türkçe’yi çok daha iyi öğrendiklerini gördüm ve çok sevindim. Yarışmanın daha kurumsal bir yapıya bürünmesi ve daha fazla üniversitenin katılması gerektiğini düşünüyorum. Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde bu yarışma başka ülkelere de taşınabilir, bu etkinliğin zenginleşerek devam etmesini diliyorum” dedi.

21 farklı üniversitenin Türkçe Öğrenimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde (TÖMER) eğitim gören 21 öğrencinin katıldığı yarışmada dereceye girenleri, Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi açıkladı.

Yarışmada birinciliği Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Mısırlı Moamen Elhusseini, ikinciliği Uludağ Üniversitesi’nden Nijerli Mohamed Alitine Maman, üçüncülüğü ise Ege Üniversitesi’nden Filistinli Yara Abu Hussien kazandı.

Yarışmada Yrd.Doç.Dr.Serkan Çelik, Öğr. Gör. Mucahit Yalçın Öztüfekci ile  Ars. Gör. Cem Çırak’ın sunduğu müzik dinletisi beğeniyle karşılandı.


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön